PARAFIA ŁOSEWO



Menu główne


Strona główna


Wydarzenia


Kontakt


Galeria


Multimedia


Św. Rita z Cascii


O parafii


Historia


Duszpasterze


Liturgia


Ministranci


Schola i Chór


Grupy i wspólnoty


Chrzty


Śluby


Pogrzeby


Cmentarze


Ciekawe strony



Diecezja Łomżyńska

Radio Nadzieja

Ruch Rodzin Nazaretańskich Diecezja Łomżyńska











Ks.Kan. Henryk Samul 1925-2013



Wszystko zaczęło sie 2 stycznia 1925 roku, kiedy przyszedł na świat w miejscowości Janowo pow. Łomża. Rodzicami jego byli Stanisław i Marianna z domu Galanek. Do szkoły powszechnej uczęszczał najpierw w Janowie - kl. I do IV, potem kontynuował naukę w Kolnie. W czerwcu 1939 r. zdał do gimnazjum w Łomży, ale wojna przerwała naukę i tajnie musiał przerabiać pierwszą klasę.
Wcześnie zmarła mu mama. Drugą mamę Bronisławę wspominał bardzo ciepło i często. Nawet jej patronkę św. Bronisławę umieścił w jednym z witraży w kościele parafialnym w Godziszowie. Wspominał swoją mamę: "Moja mama jeszcze przed wojną wysyłała mnie z młodszymi braćmi, abyśmy służyli jako ministranci, ale podczas wojny ja sam służyłem. 8 września Niemcy zabrali na roboty naszego ojca. Trwało to nie cały rok. Wtedy jako najstarszy z rodzeństwa wraz z mamą zajmowałem się gospodarstwem rolnym. Modliłem się także niekiedy nawet nocą o powrót taty, odmawiałem całą cząstkę różańca. Znałem też Akt Apostolstwa Modlitwy i w nim dodawałem intencję o zakończenie wojny, o dalszą moją naukę i o powołanie kapłańskie."
W okresie okupacji prowadził działalność podziemną w Narodowych Siłach Zbrojnych. Otrzymał pseudonim:" Szpak". Prowadził też tajne nauczanie dzieci z rodzinnego Janowa. Równocześnie był wykorzystywany jako łącznik między dowódca placówki, a oddziałami partyzanckimi działającymi w lasach kurpiowskich. W 1945 roku został zwolniony z działalności podziemnej i rozpoczął naukę w gimnazjum w Łomży, gdzie otrzymał tzw. "małą maturę".
Wiemy jakie to były lata powojenne w naszej ojczyźnie. Już 31 października 1945 roku Bp. Stanisław Łukomski z Łomży donosił prymasowi, że "władze terenowe zajmują domy kościelne, usiłują przy okazji robienie planów rozbudowy zabierać grunty kościelne, wydano tajny nakaz inwigilowania kazań i prywatnego życia duchowieństwa, skutkiem fałszywych donosów aresztowano księży". By zgubić trop Urzędu Bezpieczeństwa poradzono młodemu Henrykowi, by wyjechał z rodzinnych stron do Lublina. Choć z dala od swoich bliskich rozpoczyna naukę w Niższym Seminarium Duchownym w Lublinie. Jako eksternista zdaje maturę państwową.
I w takiej oto atmosferze rozpoczyna Ks. Henryk przygotowanie do kapłaństwa w Wyższym Seminarium Duchownym w Lublinie, by 21 czerwca 1953 r. przyjąć święcenia kapłańskie.
Pierwszą parafią była parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kraczewicach (pracował tam jako wikariusz 7 lat), następnie w Siedliszcze oczekiwał przez rok na zatwierdzenie na proboszcza do Dorohuczy, gdzie był proboszczem 6 lat i najdłużej w par. św. Teresy od Dzieciątka Jezusa w Godziszowie - 32 lata jako proboszcz i rezydent.
Po przejściu na emeryturę zamieszkał w Łomży.
Zmarł 13 czerwca 2013 r.
Pochowany na cmentarzu prafialnym w Łosewie.

Zdjęcia z pogrzebu >>>>


Liturgia dnia:




Dane adresowe:



Rzymsko-Katolicka Parafia Najświętszego Serca Jezusowego
Łosewo 7
18-500 Kolno

tel.Ks.Proboszcz Gabriel Jastrzębski 507674606

Konto parafialne:



Bank Spółdzielczy w Kolnie
08 8754 0004 0000 9003 2000 0010

Inne




Admin

szablony portali